Göteborgskalaset 2005
av Jarno • 26 Jul 2005 • Allmänt • En kommentar
Då var det återigen dags för Göteborgskalaset och i år ser det ut som att Göteborg & co har fått till ett riktigt ordentligt artistutbud på Piren. Programmet blev färdigt för någon dag sedan och efter en snabb genomgång så kan jag säga att det finns något att se för de allra flesta, kanske inte riktigt för alla men det är en salig blandning med både hög- och lågkvalitativ musik som vi besökare bjuds på. Det enda garanterade besöket för min del är planerat för måndagen den 8 augusti, kalasets metalkväll.
Det verkar som att årets metalkväll går i den lite hårdare och tyngre skolan om man jämför med hur det sett ut under föregående år. Candlemass är självklart min huvudprioritet och förhoppningsvis spelar de inte för sent på kvällen så att jag missar sista färden hem, men tillräckligt sent för att mörkret skall hinna lägga sig över Piren. Cult of Luna sågs på Hultsfred ’03 och de gjorde ett gott intryck på mig men jag tror att mörkret i Teaterladan var en starkt bidragande orsak till framgången. Jag hoppas verkligen att de får spela i någorlunda mörker i alla fall.
Andra intressanta band under veckorna är följande (Rekommenderade band att se är markerade i kursivt.):
Lördag 6 aug
The (International) Noise Conspiracy
Söndag 7 aug
USCB Allstars
Roots Disciples feat Navid Modiri, Kapten Röd & Junior Eric
MusicMusicMusic
Tisdag 9 aug
the Posies (us)
Saturday Looks Good To Me (us)
Dungen
Onsdag 10 aug
Johnossi
Junip
Convoj
Fredag 12 aug
Looptroop
Svenska Akademin
Lördag 13 aug
Mustasch
Randy
Death from above 1979 (can) Lyssna på bandets skiva
Kneget
Som sagt så finns det en del intressanta artister att se, små som ”stora”, och jag hoppas att jag kommer att kunna se lite fler band än de under metalkvällen. Även lördagen den 13:e augusti står högt i kurs hos mig och då framför allt kanadensiska duon ”Death from above 1979″.
Godnatt!

Silverbullit var? :P
Ser också fram emot måndagen, men där är favoriten Cult of Luna som jag kommer se för tredje gången i år. Hoppas att de spelar sist så mörkret lagt sig över gbg. Candlemass lirade i skymningen på SRF och gjorde en jäkligt bra insats så jag tror de klarar sig utan beckmörkret :)