• Höstpromenad

    av  • 16 Okt 2005 • Allmänt • Inga kommentarer

    Idag tog jag höstens första riktiga långpromenad tillsammans med min mp3-spelare och Anathema. Hösten är utan tvekan den årstid som jag trivs bäst med, och Anthema gör perfekt musik för årstiden. Idag var inget undantag, visserligen fuskade jag lite genom att ta bilen upp till löpspåret uppe vid sjön men väl där tog jag det lugnt och gick sakta i skogen. Det var verkligen något som fick mig att må något bättre bland allt studerande och annat jäktande. Skogen är verkligen vacker vid den här tiden på året och även om jag vanligtvis trivs bäst i stan så tycker jag att skogens doft är något alldeles underbart.
         En annan av promenadens höjdpunkter var musiken; Anathema kan verkligen det här med lugn, långsam och stämningsfull musik. Mina personliga favoriter med bandet är deras senaste skiva A natural disaster och den äldre Judgement, som båda är fulla av lugna vackra bitar blandat med något hårdare tongångar. Dessa rekommenderas till alla som älskar vacker och känslosam musik, men låt er inte avskräckas om Anthema inte tilltalar er vid första lyssningen då sångerna växer allt eftersom.

    Låttips: Flying och Are you there? från A natural disaster.
    Deep och Anyone, Anywhere från Judgement.

    Om

    Jarno Lauronen är en 30-årig utbildad lärare. Han är även: vegetarian och en inbiten kultur- och hårdrocksälskare. Har de senaste åren även utvecklat ett större intresse för öl och single malt-whisky.

    http://www.afairjudgement.com

    Kommentera

    E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

    CommentLuv badge