Dark Tranquillity med vänner
av Jarno • 30 Dec 2005 • Musik • 4 Kommentarer
Igår spelade Dark Tranquillity på Trädgårn i Göteborg tillsammans med ytterligare tre band. Kvällen gick under namnet ”Dark Tranquillity med vänner” och förutom headlinern så spelade All Ends, Ram och Burst. Jag var visserligen inte på plats men en kompis var där och, precis som vanligt när Dark Tranquillity bjuder upp till dans, så var kvällen suverän enligt kompisen. Nu är visserligen inte Dark Tranquillity på någotvis ett av mina favoritband men de har en tendens att alltid bjuda på något i hästväg, och därför är jag lite sne över att min ekonomi inte tillät mig att besöka Trädgårn igår. Christian Pettersson, som min kompis heter, tog lite kort på samtliga band och har varit snäll nog att låta mig visa upp några av bilderna här på bloggen.
Samtliga bilder är självklart © Christian Pettersson. Men skicka mig ett mail om bilderna är intressanta för er så ska jag videra befodra mailet till Christian.
Fler bilder från kvällen finner ni i mitt fotogalleri.

Bild där man ser burst-loggan var riktigt snygg.
Absolut!
Jag tycker att alla bilder som Christian skickade till mig var riktigt snygga, framför allt de på Dark Tranquillity.
Problemet med DT live är att bara Stanne och basisten ser engagerade ut. Stanne är en grym frontman men när han är uppbackad av två gitarrister som ser ut att bara vilja göra nåt annat och en electronicssnubbe som tar rökpauser, då känns det jävligt b.
@Per
Det där låter som ett DT som jag har missat och tacka vem som helst för det, för det låter inte så jädrans kul att bevittna. De gånger jag sett bandet har alla varit mer eller mindre tokiga.