Judas Priest börjar skriva nytt material
av Jarno • 30 Jan 2006 • Musik • Inga kommentarer
Blabbermouth rapporterar att Judas Priest ska börja skriva nytt material i februari. Det ska bli kul att se om gubbarna fortfarande kan skriva bra låtar, det gick trots allt fint med Angel of Retribution. Visserligen reades Angel of Retribution ut ganska fort efter release och jag kommer fortfarande ihåg att det var ganska kul att se Judas Priests senaste skiva för 49 kr i de små skivställen på Coop Forum. Samma öde råkade faktiskt Europes Start From The Dark ut för i samma veva, och det var ännu roligare eftersom jag fick för mig att placera samtliga exemplar längst fram i alla de olika skivborden på Siba vid Backaplan. Hur många som köpte skivan bara för det vet jag inte men skivan är värdig all exponering den kan få då det mycket väl kan vara bandets näst bästa skiva.
Åter till Judas Priest. Gubbarna har alla säkerligen passerat 50 år och är inte lika pigga på scen som de var i trettioårsåldern. När jag såg bandet med Ripper på sång så agerade KK levande död efter att han hade stått på scen i en kvart. Inte kul. Sedan har vi problemet med Rob Halfords röst. I studion går det att fixa till så att det låter bra men live är det en helt annan sak (tyvärr ibland en ganska hemsk tingest dessutom). Kommer de orka med att skriva en skiva i samma stil som Angel of Retribution som faktiskt är en ganska fartfylld historia trots att åldern börjar ta ut sin rätt. Iron Maiden t.ex. har inte levererat något speciellt intressant sedan 1988 trots att de fått en otrolig revival sedan Hammerfalls segertåg med Renegade förde tillbaka hårdrocken till de stora scenerna. Visserligen är Paschendale en hyffsad låt från Dance of Death men utöver den och titelspåret finns det inte mycket bra att hämta från Iron Maidens senaste tio år.
Nej, om Judas Priest lyckas få ut uppföljaren till Angel of Retribution i år och det dess kvalitet i alla fall når upp till nämnda skiva så tycker jag att Judas Priest har rentvått sig själva efter de två studioskivor de släppte med Ripper Owens vid micken. Kanske något förvånande så är jag av den åsikten att de två liveskivor bandet släppte tillsammans med Ripper är magnifika. Ripper är helt klart piggare i rösten än vad Robert är idag, samtidigt har han ett lite bastantare tryck i rösten. Nåja, det ska bli kul att se vad legendarerna och NWOBH-pionjärerna åstadkommer med sitt sextonde studioalbum. Jag väntar.
Andra bloggar om: Hårdrock, Judas Priest, Iron Maiden
