Pizzeriamenyer
av Jarno • 23 Feb 2006 • Allmänt • 3 Kommentarer
Jag förstår inte varför jag får så extremt många pizzeriamenyer nerstoppade i brevinkastet. Det verkar som att samtliga lunchrestauranger i närheten försöker rekrytera nya kunder, men när jag har en ganska bra pizzeria i byggnaden så känns det som att det är ganska onödigt för mig att spara på alla dessa menyer som når mig. Å andra sidan tänker jag att det säkert kan vara kul att spara dem för att någon gång spara dem när jag får lust att prova på någonting nytt. Att jag provar på en ny pizzeria kommer säkerligen aldrig hända vilket innebär att alla dessa menyer är otroligt onödiga. Det här är verkligen dagens i-landsproblem om något!

Exakt samma här. Fast till saken hör det, att det är bara studentbostäder i kåkarna här. Och det vet pizzeriaägarna. Det står grejjer som studentrabatt o gratis utkörning, och så råkar dom ramla in lagom på en fredag.
Jag är ju inte student längre. Får inga menyer. NU snackar vi I-landsproblem!
Jag är visserligen student men bor inte i någon studentlägenhet, ändå får jag alla dessa menyer. Och på endast en av pizzeriorna får man någon form av rabatt, vilket i och för sig är mängdrabatt. Hur ofta händer det att man beställer tre pizzor egentligen? Ytterst sällan, skulle jag vilja påstå.