Lordi vann finska melodifestivalen
av Jarno • 11 Mar 2006 • Allmänt, Musik, TV • 7 Kommentarer
Äntligen har Finland en chans att vinna Eurovision Song Contest. Rundgång-favoriterna Lordi vann nämligen den finska melodifestival-finalen och gjorde det överlägset med sina 67 369 (42,2%) röster, vilket är över 22 000 fler röster än tvåan Tomi Metsäketo. Nightwish kom tvåa år 2000 med en dängan Sleepwalker. Enligt Aftonbladet så vann tydligen något The Poodles förra veckans delfinal och tydligen skall det vara ett hårdrocksband. Jag är inte direkt intresserad av melodifestivalen, men jag gillar verkligen när normer bryts och framför allt när hårdrocken blir allt mer folklig. I det här fallet är det kul att normer inom både hårdrocken och melodifestivalen bryts eftersom folk blir så rädda över det som är ”deras egna”. Ska bli intressant att se hur det går för Lordi. Jag själv håller dom som det bästa bidraget i hela tävling trots att jag inte hört deras låt, men det beror mest på mina fördomar kring de andra låtarnas sunkighet.
Andra bloggar om: Musik, Lordi, Melodifestivalen

Jag personligen hatar melodifestivalen då det verkar samla upp bottenskrapet av Sveriges musikartister. Dock är det intressant att Lordi vann, då det som du säger, bryter mot normerna.
Men jag vet inte om jag gillar att hårdrocken blir lite mer folklig. Jag vill helst hålla det lite ‘underground’, eller vad man ska säga. Det ska helt enkelt inte attrahera den stora massan ;)
Hårdrocken är redan folklig så det skeppet har redan seglat. Den har varit det ända sedan Led Zeppelin och Black Sabbath rockade arlse på 70-talet. Även 80-talet var en stor period för hårdrocken. Hårdrocken var borta i ungefär sex-sju år under 90-talet men i och med Hammerfalls ”Glory To The Brave” så var det dags för topplistorna igen. Visserligen var det först år 2000 som Hammerfall tog i med hårdhandskarna och toppade försäljningslistan och fick en guldskiva med sin ”Renegade”.
Därefter är det bara att titta mot topplistorna i Europa och USA. Hårdrock är folkligt. Ett exempel är Iron Maiden och Metallica. Det blir inte folkligare, och inte mer ”hårdrock” än så.
Men visst jag förstår vad du menar och det här är lite av vad jag har tänkt skriva om i mina framtida musikvetenskapliga blogginlägg. Det kommer att bli grymt! :)
Jao, du har rätt i det du skriver. Det är väl på både gott och ont antar jag. Det är för jäkla skumt att Maiden nu för tiden säljer ut tre shower i Sverige på två och en halv timme (för att sedan utannonsera en fjärde som tog slut kvickt den med) när de i slutet av 90-talet knappt fyllde Kåren. :)
Antar att hårdrocken kommer dala nån gång igen.. ser för övrigt fram emot dina kommande musikvetenskapliga blogginlägg ^_^
Jag har hört delar av låten, men lyssnat på andra låtar.. å ja tkr att de är bra!! Å ja tkr inte om melodifestivalen, men ska kolla när dom är me! =) =)
http://files.drakkar.de/lordi_hardrockhallelujah.avi
Där har ni Videon…
Varför ska hårdrock inte bli ”folklig”? Jag röstar hur som helst på dessa sexiga monster den 18 maj. Finlands sak är är vår -Hallelujah!
jag älskar the poodles dom rockar det är bara så fata det va