• Kulturmanifestet och Before the Music Dies

    av  • 14 Dec 2006 • Allmänt, Film, Litteratur, Musik • En kommentar

    Jag är väldigt trött just nu och har inte någon riktig koll på orden och formuleringarna, men jag gör ett försök ändå. Du har blivit varnad.

    Det pågår en ganska stor kulturdebatt i Sverige just nu. Det är författaren Marcus Birro som står bakom något som han kallar för ”Kulturmanifestet”. Som jag tolkar det så står Manifestet för ett motstånd mot ett kultur-Sverige där endast marknadsekonomin får styra vilken kultur som skall produceras. Helt klart en viktig diskussion som bör tas upp tycker jag.

    Det Birro, och de andra som skrivit på Manifestet, är rädda för är att den kultur som inte betalar igen sig i form av kronor och ören kommer att försvinna. Att alternativen försvinner och att vi endast får en kultur kvar, oavsett om den är hög eller låg. Det viktigaste är att man skall kunna erbjudas alternativ. Samtidigt undrar Birro vilket pris sätter man på tröst, igenkänning, tolerans och självspegling?. Som det är nu så känns det som att det råder en ”slit och släng”-mentalitet kring kulturen i Sverige. Allting måste konsumeras i hiskelig takt för att man skall vara någon. För att vara någon ska man ha koll på vem som vann årets upplaga av Idol, vem bonden väljer som fru eller vilken dokusåpatjej som pryder senaste Caféomslaget. Även om det är kultur för en del av befolkningen så känns det som att den kulturen saknar ett meningsbärande uttryck. För mig alltså. Och då vill jag ha alternativ, men det måste inte betyda att dessa ska bestå av Strindberg eller annan högt ansedd kultur.

    Ungefär samma debatt, men med inriktning mot musik, lyfter skaparna bakom dokumentären Before the music dies. Det är en dokumentär som två herrar har gjort utifrån intervjuer med fans, branschfolk och artister. Dokumentären, som den framställs i trailern, lyfter fram hur musiken kommersialiseras och allting handlar om att tjäna pengar.

    Det verkar inte vara endast i Sverige som vi upplever en degradering av kulturens betydelse, utan detsamma sker i andra delar av västvärlden. Hur kan man inte veta vem Bob Dylan är? En oerhört betydelsefull popsångare för flera generationer. Kommer vi att få se någon hälfen så betydelsefull för vår generation? Kommer vi att se ett nytt Joy Division?

    Det personerna bakom B4MD (de förkortar filmen så) undrar är ”why mainstream music seems so packaged and repetitive, and whether corporations really had the power to silence musical innovation.” Det som binder samman Birro med Before the music dies är att de styrs av samma agenda. De vill ifrågasätta kommersialiseringen av kulturen och menar på att det måste finnas alternativ.

    Som sagt, en diskussion mycket väl värd att tas på allvar. Nu ska jag sova, god natt!

    Andra bloggar om: , , , ,

    Om

    Jarno Lauronen är en 30-årig utbildad lärare. Han är även: vegetarian och en inbiten kultur- och hårdrocksälskare. Har de senaste åren även utvecklat ett större intresse för öl och single malt-whisky.

    http://www.afairjudgement.com

    One Response to Kulturmanifestet och Before the Music Dies

    1. 16 Dec 2006 at 14:43

      Men Jarno, ”hälfen”, så illa trodde jag inte det kunde gå för dig :)

    Kommentera

    E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

    CommentLuv badge