• Do you Virb?

    av  • 1 Maj 2007 • Allmänt, Musik • 4 Kommentarer

    Jag har aldrig gillat MySpace. Själva idén är fantastisk men utförandet är rent utsagt bedrövligt. Jag gillar inte sidans design samtidigt som man som användare inte har speciellt stor möjlighet till personlig touch i sin profil. Nästan samtliga profiler på myspace var avskyvärt fula, stela och opersonliga. Virb är raka motsatsen. Om mySpace är den ”skäggiga damen” så är Virb självaste Amelie Poulain.

    Det är just den stora friheten att skapa något eget som lockar mig allra mest med Virb och man märker också att det är webbdesigners som än så länge är mest framträdande användarna. Det är inte bara den stora möjligheten för en personlig touch som jag gillar utan hela sajten präglas av en enkelhet som jag verkligen uppskattar. Virb har en total frihet som jag gillar, så länge man har goda kunskaper inom CSS så kan man få sin profil precis som man vill. Jag har än så länge inte haft tid att göra några större förändringar i min profil men så fort det finns tid över planerar jag att göra större förändringar.

    Om ni redan har en Virb-profil så vore det trevligt om ni kunde lägga till mig som vän. Har ni inte en Virb-profil, så tveka inte med att skaffa en. Nu ska jag se på Liverpool mot Chelsea!

    Andra bloggar om: , , , ,

    Om

    Jarno Lauronen är en 30-årig utbildad lärare. Han är även: vegetarian och en inbiten kultur- och hårdrocksälskare. Har de senaste åren även utvecklat ett större intresse för öl och single malt-whisky.

    http://www.afairjudgement.com

    4 Responses to Do you Virb?

    1. 2 Maj 2007 at 20:10

      Håller med. Anledningen till att även jag hoppat in på MySpace-hysterin är för att sprida budskapet men det är mycket skit som rör sig där…

    2. 4 Maj 2007 at 01:00

      Du och Amelie.. och jag har fortfarande inte skaffar Virb. Men det kommer, har börjat bli liiite produktiv nu i dagarna!

    3. 4 Maj 2007 at 08:52

      Jag och Amelie är ett fint par. För ett tag sedan så träffade jag en tjej som även hon var kär i Amelie, hon var söt så hon får gärna också vara med mig och Amelie.

    4. 9 Jul 2007 at 12:00

      Hey all,

      If you want to give your virb profile an original blend: Try Virbskins. I hope it’ll help!

      Thanks and greetings,

      Leon Korteweg

    Kommentera

    E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

    CommentLuv badge