Trevlig Gesslefri midsommar

22 Jun
22 Jun 2007

Jag hoppas att alla mina läsare får en trevlig midsommar, men framför allt hoppas jag att den blir Gesslefri för er. Själv ska jag hem till byn för att grilla med min bror och ett gäng gemensamma vänner. Till det blir det, som det verkar just nu, stora mängder alkohol, sång och dans och förmodligen strömmar Tom Waits och Refused ur högtalarna. En fin blandning tycker jag. Kanske att någon överraskar med något annat (jag funderar på att plocka med mig The Queen is dead), men någon midsommar i hårdrockens tecken blir det inte. Ganska skönt tycker jag.
     Men framför allt så hoppas jag att vädergudarna håller regnet borta så att man kan sitta utomhus. Solen behöver inte titta fram så länge regnet är på avstånd, mer än så kräver jag inte.


Om

Jarno Lauronen är en 31-årig utbildad lärare. Han är även: vegetarian och en inbiten kultur- och hårdrocksälskare. Har de senaste åren även utvecklat ett större intresse för öl och single malt-whisky.

0 kommentarer

Kommentera

Vill du deltaga i diskussionen?
Kommentera och bidra med din åsikt!

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

*

Följande HTML-taggar och attribut är tillåtna: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge