• Undergången mot nya höjder

    av  • 27 Jan 2009 • Sport • Inga kommentarer

    Eftersom det är väldigt roligt att bowla så har jag och min kompis Anders deltagit i Cityligan i Majorna under två säsonger nu. Förra året vann vi ett par matcher, bland annat utklassade vi ligavinnarna med 3-0. Att då börja säsongen med en seger mot fjolårstvåan känns otroligt skönt. Framför allt då vi i förra säsongens sista match åkte på stordäng av just nämnda lag.

    Stabilt spel av oss båda samt ett ganska högt handikapp gjorde att vi kunde vinna matchen med 2-1. Sista serien var nervkittlande och slutade med endast fyra poängs fördel för Undergången.

    Bra musik att ladda upp med inför en bowlingmatch är Kreator Horde of Chaos.

    Andra bloggar om: , , och

    Om

    Jarno Lauronen är en 30-årig utbildad lärare. Han är även: vegetarian och en inbiten kultur- och hårdrocksälskare. Har de senaste åren även utvecklat ett större intresse för öl och single malt-whisky.

    http://www.afairjudgement.com

    Kommentera

    E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

    CommentLuv badge