2009 – en retrospektiv studie del 2: skivorna

09 Mar
9 Mar 2010

2009 var inte något stort musikår för egen del. Jag lutade mig tillbaka mot gamla trotjänare och det fåtal nya skivor som inhandlades var nästan alla storverk från förr. Men när det väl kom något som golvade mig så slog det till alldeles ordentligt. Det mesta av det allra bästa handlade om musik med anknytningar till doom metal. Tyvärr har jag inte hunnit lyssna ordentligt på alla listade skivor varför vissa kanske behandlats något orättvist och förmodligen borde samtliga på nedanstående lista vara full av skivor, men jag har inte riktigt hunnit med att koncentrerat lyssna på fler skivor.

Riktigt bra skivor utanför topp fem:

Count RavenMammons War
WolfRavenous
ObliterationNekropsalms
Dinosaur Jr.Farm
NecrophobicDeath to All
MastodonOblivion
BaronessBlue Record

Topplistan med 2009 års fem allra bästa skivor kommer snart. Då med utförliga åsikter kring dem.

Andra bloggar om: , ,

Om

Jarno Lauronen är en 31-årig utbildad lärare. Han är även: vegetarian och en inbiten kultur- och hårdrocksälskare. Har de senaste åren även utvecklat ett större intresse för öl och single malt-whisky.

0 kommentarer

Kommentera

Vill du deltaga i diskussionen?
Kommentera och bidra med din åsikt!

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

*

Följande HTML-taggar och attribut är tillåtna: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge